Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił rozpoczęcie pierwszej dużej modernizacji programu „Czyste Powietrze”. Celem tej reformy jest poprawa działania programu oraz ochrona beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami. W ramach wprowadzonych zmian, Narodowy Fundusz koncentruje się na udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym przez powodzie oraz kontynuuje rozpatrywanie dotychczas złożonych wniosków. Pierwsze nowości w programie planowane są na wiosnę 2025 roku.
W związku z przystąpieniem do modernizacji programu, od 28 listopada wstrzymano przyjmowanie nowych wniosków, co ma pozwolić na efektywne rozpatrzenie już istniejących zgłoszeń. Dotychczas w ramach programu do wojewódzkich funduszy wpłynęło ponad 1 milion wniosków na łączną kwotę 37 miliardów złotych, z czego już wypłacono prawie 14 miliardów złotych dla 650 tysięcy beneficjentów. Narodowy Fundusz zapewnia, że mimo przerwy w przyjmowaniu nowych wniosków, do końca roku trwać będą prace nad nową, uproszczoną wersją programu.
W szczególności, program „Czyste Powietrze” będzie dostosowany do potrzeb osób poszkodowanych w wyniku powodzi. Narodowy Fundusz przygotował specjalny program dotacji, który umożliwi skuteczną termomodernizację domów w czterech najbardziej dotkniętych województwach. Na ten cel zabezpieczono 300 milionów złotych, a nabór wniosków ruszy w połowie grudnia. W ramach reformy kluczowe zmiany mają na celu nie tylko ochronę środowiska, ale również zabezpieczenie gospodarstw domowych przed nadużyciami ze strony wykonawców.
Wśród planowanych reform znalazły się m.in. obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, limity dotacji oraz zwiększona kontrola nad realizacją projektów. Powstanie także lista rekomendowanych wykonawców, co ma pomóc uniknąć nieuczciwych praktyk. Dodatkowo, rząd planuje utworzenie Komitetu Koordynacyjnego, który będzie miał na celu synchronizację działań administracji publicznej w ramach programu. Celem tych zmian jest uproszczenie dostępu do finansowania oraz przyspieszenie realizacji zgłoszeń, co powinno przełożyć się na szybsze wsparcie dla Polaków w dążeniu do czystego powietrza.
Źródło: Urząd Miasta Tomaszów Mazowiecki
Oceń: Reforma programu „Czyste Powietrze” dla lepszej ochrony środowiska
Zobacz Także