Eligiusz Lasota, urodzony 15 kwietnia 1929 roku w Tomaszowie Mazowieckim, był wpływową postacią w polskim dziennikarstwie oraz polityce. Jego kariera zawodowa obfitowała w zdarzenia, które znacząco wpłynęły na jego życie oraz rozwój dziennikarstwa w Polsce.
Pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Po prostu” w okresie od 1953 do 1957 roku, co pozwoliło mu na kształtowanie publicznego dyskursu oraz wpływanie na ówczesną opinię społeczną.
Dodatkowo, Lasota był także posłem na Sejm PRL II kadencji jako członek PZPR, co w znaczący sposób uplasowało go w sercu polityki tamtych czasów. Zmarł 19 września 2001 roku, zostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiego dziennikarstwa i polityki.
Życiorys
W 1957 roku Eligiusz Lasota znalazł się w trudnej sytuacji, gdyż został objęty zakazem pracy dziennikarskiej i usunięty z PZPR z powodu prowadzenia „grupowej walki z partią” na łamach pisma „Po prostu”. Po tym kontrowersyjnym incydencie, powrócił do mediów i pracował w takich redakcjach jak „Głos Pracy”, podziemne „Fundamenty” oraz Polskie Radio.
W latach 1957–1961 Lasota pełnił także funkcję posła w Sejmie PRL. Znany był z udziału w Konwersatorium „Doświadczenie i Przyszłość” w latach 70., co podkreśla jego zaangażowanie w życie intelektualne i polityczne kraju.
Po wprowadzeniu stanu wojennego, Eligiusz Lasota nie zrezygnował z aktywności dziennikarskiej. Działał w zdelegalizowanym Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich oraz publikował artykuły w pismach drugiego obiegu. Jego determinacja i pasja do pracy dziennikarskiej przyczyniły się do jego dalszej kariery.
Po upadku komunizmu, Eligiusz Lasota został zastępcą redaktora naczelnego reaktywowanego tygodnika „Po prostu”. W ostatnich latach przed swoją śmiercią, pracował w Kancelarii Senatu jako główny doradca do spraw międzynarodowych. Był także redaktorem naczelnym Zeszytów „Polska w Europie”, co dowodzi jego zaangażowania w tematykę europejską.
W dniu 13 września 2001 roku, został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, co było nagrodą za jego wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej oraz osiągnięcia w działalności publicznej.
Eligiusz Lasota spoczywa na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie (kwatera E-1-14), pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej kulturze dziennikarskiej i politycznej.
Przypisy
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Aleksander Drożdżyński | Artur Benni | Moszek Dłużnowski | Tomasz Olbratowski | Wiktor Legowicz | Mieczysław WójcickiOceń: Eligiusz Lasota