Tomasz Opoka


Tomasz Opoka, urodzony 28 września 1955 roku w Tomaszowie Mazowieckim, a zmarły 4 września 1984 roku w tym samym mieście, był znaczącą postacią w polskiej literaturze jako poeta oraz pieśniarz.

W okresie swojej edukacji, Opoka uczęszczał do szkół w Krakowie oraz Warszawie, gdzie ukończył szkołę muzyczną dla dzieci niewidomych. Jego pasja do muzyki i literatury zawsze była obecna w jego życiu.

Poza tym, kontynuował swoje studia na Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, gdzie zdobywał wiedzę, która kształtowała jego przyszłe zainteresowania artystyczne.

Kariera artystyczna

Tomasz Opoka zadebiutował na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties w 1983 roku, gdzie zdobył Nagrodę Publiczności. Jego kariera rozwijała się w szybkim tempie, co doprowadziło do jego udziału w wielu prestiżowych konkursach oraz festiwalach piosenki.

Wśród najważniejszych osiągnięć artystycznych można wymienić: Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej „YAPA ‘83”, gdzie zdobył nagrodę Grand Prix, a także Ogólnopolską Turystyczną Giełdę Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie, podczas której otrzymał II nagrodę. W 1983 roku brał również udział w Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej w Myśliborzu, co zaowocowało przyznaniem mu Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, a także wziął udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej – OPPA w Warszawie, gdzie zwieńczył swoje wystąpienia I Nagrodą oraz nagrodą prywatną Przemysława Gintrowskiego.

W ciągu niespełna roku, podczas swojej obecności na studenckiej estradzie piosenkarskiej, stał się jednym z najwybitniejszych przedstawicieli gatunku ballady. Poza muzyką, jego twórczość obejmuje również literaturę, w tym wiersze, piosenki i artykuły publicystyczne. Warto napomknąć, że najbardziej znane utwory, jakie stworzył, to Mewy oraz Morze Północne.

Choroba

Od najmłodszych lat Tomasz Opoka zmagał się z poważną chorobą, jaką był nowotwór mózgu. Niestety, w wieku zaledwie 6 lat stracił wzrok, co znacząco wpłynęło na jego życie. W ostatnich dniach 1983 roku, jego walka z chorobą zaostrzyła się, co skończyło się kolejnym atakiem nowotworu. 15 lutego 1984 roku zrealizował swój ostatni recital w warszawskim klubie „Hybrydy”. Jego ostatnim bezpośrednim kontaktem z publicznością były eliminacje do Studenckiego Festiwalu Piosenki, które miały miejsce w maju 1984 w warszawskiej „Riwierze”. Mimo że został zakwalifikowany, z powodu stanu zdrowia nie miał możliwości wzięcia udziału w Festiwalu.

Tomasz Opoka zmarł 4 września 1984 roku w rodzinnym domu w Tomaszowie Mazowieckim. Jego pogrzeb odbył się 6 września, zgodnie z jego ostatnią wolą, w Inowłodzu. Po jego śmierci, na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie, ustanowiono nagrodę jego imienia, która jest przyznawana co roku przez czasopismo Żagle.

W 2009 roku wydano biografię Tomasza Opoki zatytułowaną „Pamiętam tamte mewy… – Tomek Opoka”, która zawiera archiwalne nagrania jego utworów, a także współczesne interpretacje piosenek, teksty, wiersze, artykuły, wspomnienia i zdjęcia. W pracach nad biografią udział wzięli m.in. Andrzej Korycki, Roman Roczeń, Tomasz Olszewski, Piotr Bakal oraz zespół Banana Boat.

Przypisy

  1. Notka biograficzna Tamasza Opoki
  2. wywiad z siostrą Tomasza Opoki, Małgorzata Gaust
  3. Biografia Tomasza Opoki
  4. Biografia i fotografie Tomasza Opoki
  5. "Na podstawie wywiadu z magazynu piosenki studenckiej „Ballada” z 1984"
  6. Szantymaniak.pl

Oceń: Tomasz Opoka

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:23