Emanuel Mink


Emanuel Mink, znany również jako Mundek, urodził się 23 kwietnia 1910 roku w Tomaszowie Mazowieckim, a zmarł 29 marca 2008 roku w Paryżu. Był to wybitny polski działacz komunistyczny, który wywodził się z rodziny żydowskiej. W ciągu swojego życia Mink odniósł się do wielu istotnych wydarzeń historycznych.

Do jego osiągnięć należy zaliczyć udział w hiszpańskiej wojnie domowej, gdzie walczył po stronie republikańskiej, a także aktywność w francuskim ruchu oporu podczas II wojny światowej. Jego działalność w tych konfliktach była znacząca i odzwierciedlała w zaangażowanie w walkę o sprawiedliwość społeczną i wolność.

Dzięki swoim zasługom, Emanuel Mink został uhonorowany tytułem honorowego obywatela Hiszpanii, co świadczy o jego wpływie i znaczeniu w historiografii tego regionu.

Życiorys

Emanuel Mink przyszedł na świat w rodzinie polskich Żydów, której przedstawiciele przeszli proces asymilacji. Już w 1928 roku wstąpił do Komunistycznego Związku Młodzieży, a dwa lata później do Komunistycznej Partii Polski. Jego działalność polityczna doprowadziła go do aresztowania w 1931 roku, gdzie spędził cztery lata za kratkami. Po odbyciu kary zdecydował się na emigrację do Belgii, gdzie uczestniczył w Spartakiadzie w Barcelonie jako członek żydowskiej drużyny piłkarskiej.

W momencie wybuchu wojny domowej w Hiszpanii, Emanuel był jednym z pierwszych zagranicznych ochotników, którzy zgłosili się do obrony Republiki. Jak podaje jego syn, Jerzy Mink, jego motywacją były nie tylko przekonania ideologiczne, ale także przekonanie, że konflikt ten stanie się pierwszym zbrojnym oporem Żydów przeciwko rosnącemu nazizmowi. Brał aktywny udział w obronie Madrytu, a w dalszej części walk został dowódcą kompanii żydowskiej im. Naftalego Botwina, wchodzącej w skład XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego, a od 1937 roku był członkiem Komunistycznej Partii Hiszpanii. Podczas zmagań został dwukrotnie ciężko ranny.

W obliczu zaciętej walki nad rzeką Ebro, gdzie jego jednostka straciła około 80% składu, Mink podjął się odbudowy kompanii i objął dowództwo jako jej ostatni komendant. Po zakończeniu działań wojennych został internowany we Francji. Po zwolnieniu z obozu, w 1941 roku wstąpił do Imigranckiej Siły Roboczej, która była częścią Wolnych Strzelców i Partyzantów, składających się z obcokrajowców. Niestety, w sierpniu tego samego roku został aresztowany podczas łapanki na Żydów w Paryżu, co doprowadziło go do obozu w Drancy. Z tego miejsca został deportowany w pierwszym transporcie francuskich Żydów do KL Auschwitz, gdzie nadano mu numer obozowy 28413.

W Auschwitz dołączył do ruchu oporu, pracując przy reperacji baraków, a przez pewien czas miał szczęście do niemieckiego majstra, który przemycał mu jedzenie. Po wojnie Mink przedstawiał ten epizod jako dowód, że nie wszyscy Niemcy odpowiadają za zbrodnie reżimu hitlerowskiego. Po pewnym czasie trafił do obozu Natzweiler-Struthof w Alzacji, gdzie przeżył aż do wyzwolenia w 1945 roku.

Po wojnie Emanuel wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej, a w 1950 roku powrócił do Polski. W Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego piastował stanowisko inspektora sanitarnego aż do 1964 roku. Był także aktywnym członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W roku 1969, na skutek antysemickiej kampanii wywołanej wydarzeniami marcowymi, zdecydował się na emigrację do Francji.

Mink był prawdopodobnie jednym z ostatnich uczestników walk w Hiszpanii znanych jako „dąbrowszczacy”. Jak donosił „Tygodnik Powszechny” w 2007 roku, w Polsce emeryturę pobierało jeszcze około 25 weteranów, w tym wielu wdów. W tym samym okresie we Francji żyło dwóch „dąbrowszczaków”, w tym Emanuel Mink.

Odznaczenia

Emanuel Mink został odznaczony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, które świadczą o jego zasługach. Do najważniejszych z nich należą:

  • kawaler Orderu Narodowego Zasługi (Francja),
  • Krzyż Partyzancki (Polska),
  • medal „Za waszą wolność i naszą” (Polska),
  • medal Zwycięstwa i Wolności 1945,
  • i inne.

Przypisy

  1. Georges Mink o tym, jak się wykorzystuje historię do politycznej walki | Zwykła historia - Polityka.pl [dostęp 13.08.2019 r.]
  2. Emanuel Mink, une figure de la guerre civile espagnole [online], www.lemonde.fr [dostęp 13.08.2019 r.]
  3. a b Emanuel Mink | Rejestr.io [online], rejestr.io [dostęp 13.08.2019 r.]

Oceń: Emanuel Mink

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:15