Henryk Stępień


Henryk Mikołaj Stępień, urodzony 6 grudnia 1948 roku w Tomaszowie Mazowieckim, to znany polski endokrynolog oraz neurolog. Jako profesor Katedry Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, odegrał istotną rolę w rozwoju tej dziedziny medycyny.

W latach 1996–2002 pełnił także funkcję rektora Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie przyczynił się do jej dynamicznego rozwoju i wprowadzenia innowacyjnych metod nauczania oraz badań naukowych.

Życiorys

Henryk Stępień jest uznawanym specjalistą w dziedzinie medycyny, który uzyskał świadectwo maturalne w II LO im. S. Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Następnie, w latach 1966–1972, odbył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi, zdobywając dyplom lekarza z wyróżnieniem.

W późniejszym okresie, w latach 1973–1976, Stępień kontynuował swoją edukację w formie studiów doktoranckich w Instytucie Endokrynologii AM. Tego okresu zwieńczeniem była obrona rozprawy doktorskiej. Po zakończeniu studiów doktoranckich, rozpoczął pracę w Instytucie Endokrynologii AM w Łodzi, gdzie pełnił szereg funkcji: starszego asystenta, adiunkta, oraz docenta. W 1996 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a wkrótce potem profesora zwyczajnego.

W 1984 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie endokrynologii na Wydziale Lekarskim AM w Łodzi, a osiem lat później – tytuł naukowy profesora.

Stępień miał okazję zdobywać doświadczenie za granicą, uczestnicząc w długoterminowych stażach naukowych w Stanach Zjednoczonych. W roku 1980 i 1982 brał udział w badaniach w Instytucie Badań Biomedycznych Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, pod kierunkiem wybitnego biochemika, prof. Karla Folkersa. W 1991 roku pracował jako visiting professor na Uniwersytecie McMaster w Hamilton w Kanadzie, współpracując z zespołem immunologa, prof. Jacka Gauldiego.

W trakcie swojej kariery akademickiej, Henryk Stępień pełnił różne funkcje kierownicze. W latach 1987–1990 był prodziekanem Wydziału Lekarskiego, a od 1993 do 1996 roku prorektorem ds. dydaktyki i wychowania. W 1996 roku został wybrany na rektora Akademii Medycznej w Łodzi, stanowisko to pełnił przez dwie kadencje, aż do 2002 roku.

W przedostatnim roku swojego urzędowania, Stępień zainicjował powołanie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pierwszego w Polsce Uniwersytetu Medycznego, co zaowocowało połączeniem Akademii Medycznej i Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W latach 2008–2019 pełnił funkcje kierownika Zakładu Immunoendokrynologii oraz Katedry Endokrynologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Dorobek naukowy

Profesor Stępień może poszczycić się imponującym dorobkiem naukowym, który liczy ponad 300 publikacji, w tym 193 prace oryginalne w pełnej wersji. Warto zaznaczyć, że większość jego prac, zarówno tych sprzed, jak i po uzyskaniu tytułu profesora, ujrzała światło dzienne w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym.

Główne obszary działalności badawczej profesora koncentrują się na neuroimmunoendokrynologii, która stanowi interdyscyplinarną dziedzinę badań, badającą interakcje między układami nerwowym, immunologicznym oraz hormonalnym. W latach 2007–2012 pełnił rolę koordynatora krajowego w ramach programu badawczego Unii Europejskiej, znanego jako COST ACTION.

Osiągnięcia badawcze profesora Stępnia znalazły szerokie uznanie w literaturze światowej, ponieważ jego prace były cytowane ponad 2500 razy. Oprócz działalności badawczej, profesor ten przyczynił się istotnie do rozwoju nauki oraz szkolnictwa wyższego w dziedzinie medycyny.

Obszary jego zainteresowań obejmują badania nad wpływem cytokin na funkcjonowanie układu podwzgórzowo-przysadkowego, patogenezą i diagnostyką endokrynopatii o podłożu immunologicznym, jak również rolą neoangiogenezy w powstawaniu nowotworów gruczołów dokrewnych.

Profesor Stępień jest aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym m.in. Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Neuroendokrynologicznego. Jest również zaangażowany w pracę kilku komitetów redakcyjnych krajowych oraz międzynarodowych czasopism medycznych.

W latach 2012–2015 pełnił funkcję eksperta Narodowego Centrum Nauki w Krakowie.

Odznaczenia i wyróżnienia

„Henryk Stępień został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, w tym Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża w 1995 roku, a także Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1996 roku. Dodatkowo, w 2005 roku otrzymał Krzyż Kawalerski, a w 2012 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Poza tym, jego osiągnięcia zostały wielokrotnie docenione poprzez zdobywanie nagród naukowych przyznawanych przez Ministra Zdrowia, Rektora Uniwersytetu Medycznego oraz Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne.

Przypisy

  1. Uniwersytet Medyczny wU.M. Łodzi, 10 lat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - uroczyste obchody jubileuszu [online], zmr.umed.lodz.pl [dostęp 26.08.2019 r.]
  2. ForumF. Akademickie ForumF., Rektorzy Uczelni w Polsce [online], forumakademickie.pl [dostęp 26.08.2019 r.]
  3. Uniwersytet Medyczny wU.M. Łodzi, Rektorzy Akademii Medycznej [online], a.umed.pl [dostęp 26.08.2019 r.]
  4. UniwersytetU. Medyczny UniwersytetU., Poczet Rektorów [online], umed.pl, 25.08.2019 r.
  5. M.P. z 2012 r. poz. 468
  6. M.P. z 2005 r. nr 73, poz. 996

Oceń: Henryk Stępień

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:25