Henryk Mikołaj Stępień, urodzony 6 grudnia 1948 roku w Tomaszowie Mazowieckim, to znany polski endokrynolog oraz neurolog. Jako profesor Katedry Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, odegrał istotną rolę w rozwoju tej dziedziny medycyny.
W latach 1996–2002 pełnił także funkcję rektora Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie przyczynił się do jej dynamicznego rozwoju i wprowadzenia innowacyjnych metod nauczania oraz badań naukowych.
Życiorys
Henryk Stępień jest uznawanym specjalistą w dziedzinie medycyny, który uzyskał świadectwo maturalne w II LO im. S. Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Następnie, w latach 1966–1972, odbył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi, zdobywając dyplom lekarza z wyróżnieniem.
W późniejszym okresie, w latach 1973–1976, Stępień kontynuował swoją edukację w formie studiów doktoranckich w Instytucie Endokrynologii AM. Tego okresu zwieńczeniem była obrona rozprawy doktorskiej. Po zakończeniu studiów doktoranckich, rozpoczął pracę w Instytucie Endokrynologii AM w Łodzi, gdzie pełnił szereg funkcji: starszego asystenta, adiunkta, oraz docenta. W 1996 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a wkrótce potem profesora zwyczajnego.
W 1984 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie endokrynologii na Wydziale Lekarskim AM w Łodzi, a osiem lat później – tytuł naukowy profesora.
Stępień miał okazję zdobywać doświadczenie za granicą, uczestnicząc w długoterminowych stażach naukowych w Stanach Zjednoczonych. W roku 1980 i 1982 brał udział w badaniach w Instytucie Badań Biomedycznych Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, pod kierunkiem wybitnego biochemika, prof. Karla Folkersa. W 1991 roku pracował jako visiting professor na Uniwersytecie McMaster w Hamilton w Kanadzie, współpracując z zespołem immunologa, prof. Jacka Gauldiego.
W trakcie swojej kariery akademickiej, Henryk Stępień pełnił różne funkcje kierownicze. W latach 1987–1990 był prodziekanem Wydziału Lekarskiego, a od 1993 do 1996 roku prorektorem ds. dydaktyki i wychowania. W 1996 roku został wybrany na rektora Akademii Medycznej w Łodzi, stanowisko to pełnił przez dwie kadencje, aż do 2002 roku.
W przedostatnim roku swojego urzędowania, Stępień zainicjował powołanie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pierwszego w Polsce Uniwersytetu Medycznego, co zaowocowało połączeniem Akademii Medycznej i Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W latach 2008–2019 pełnił funkcje kierownika Zakładu Immunoendokrynologii oraz Katedry Endokrynologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Dorobek naukowy
Profesor Stępień może poszczycić się imponującym dorobkiem naukowym, który liczy ponad 300 publikacji, w tym 193 prace oryginalne w pełnej wersji. Warto zaznaczyć, że większość jego prac, zarówno tych sprzed, jak i po uzyskaniu tytułu profesora, ujrzała światło dzienne w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym.
Główne obszary działalności badawczej profesora koncentrują się na neuroimmunoendokrynologii, która stanowi interdyscyplinarną dziedzinę badań, badającą interakcje między układami nerwowym, immunologicznym oraz hormonalnym. W latach 2007–2012 pełnił rolę koordynatora krajowego w ramach programu badawczego Unii Europejskiej, znanego jako COST ACTION.
Osiągnięcia badawcze profesora Stępnia znalazły szerokie uznanie w literaturze światowej, ponieważ jego prace były cytowane ponad 2500 razy. Oprócz działalności badawczej, profesor ten przyczynił się istotnie do rozwoju nauki oraz szkolnictwa wyższego w dziedzinie medycyny.
Obszary jego zainteresowań obejmują badania nad wpływem cytokin na funkcjonowanie układu podwzgórzowo-przysadkowego, patogenezą i diagnostyką endokrynopatii o podłożu immunologicznym, jak również rolą neoangiogenezy w powstawaniu nowotworów gruczołów dokrewnych.
Profesor Stępień jest aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym m.in. Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Neuroendokrynologicznego. Jest również zaangażowany w pracę kilku komitetów redakcyjnych krajowych oraz międzynarodowych czasopism medycznych.
W latach 2012–2015 pełnił funkcję eksperta Narodowego Centrum Nauki w Krakowie.
Odznaczenia i wyróżnienia
„Henryk Stępień został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, w tym Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża w 1995 roku, a także Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1996 roku. Dodatkowo, w 2005 roku otrzymał Krzyż Kawalerski, a w 2012 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Poza tym, jego osiągnięcia zostały wielokrotnie docenione poprzez zdobywanie nagród naukowych przyznawanych przez Ministra Zdrowia, Rektora Uniwersytetu Medycznego oraz Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne.
Przypisy
- Uniwersytet Medyczny wU.M. Łodzi, 10 lat Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - uroczyste obchody jubileuszu [online], zmr.umed.lodz.pl [dostęp 26.08.2019 r.]
- ForumF. Akademickie ForumF., Rektorzy Uczelni w Polsce [online], forumakademickie.pl [dostęp 26.08.2019 r.]
- Uniwersytet Medyczny wU.M. Łodzi, Rektorzy Akademii Medycznej [online], a.umed.pl [dostęp 26.08.2019 r.]
- UniwersytetU. Medyczny UniwersytetU., Poczet Rektorów [online], umed.pl, 25.08.2019 r.
- M.P. z 2012 r. poz. 468
- M.P. z 2005 r. nr 73, poz. 996
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Karol Benni | Marceli Landsberg | Leon Andrejew | Jadwiga Szustrowa | Henryk Karoń | Eufemiusz Herman | Marek L. KowalskiOceń: Henryk Stępień