Marek Leszek Kowalski, który przyszedł na świat 30 czerwca 1952 roku w Tomaszowie Mazowieckim, a zmarł 22 czerwca 2021 roku, był wybitnym przedstawicielem polskiej medycyny. Jako lekarz-naukowiec wyróżniał się nie tylko swoimi osiągnięciami naukowymi, ale również działalnością dydaktyczną. Jego tytuł profesora doktora habilitowanego nauk medycznych potwierdza jego ogromny wkład w rozwój tej dziedziny.
W swojej karierze akademickiej Marek Kowalski pełnił zaszczytne funkcje na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, gdzie był kierownikiem Katedry Immunologii Klinicznej i Mikrobiologii oraz dyrektorem Kliniki Immunologii, Reumatologii i Alergii. W ramach swoich działań naukowych kierował także Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Marek Kowalski był osobą, która ze swoim doświadczeniem i wiedzą wnosiła wiele do świata medycyny, a jego dziedzictwo będzie pamiętane przez pokolenia studentów oraz współpracowników. Jest również ojcem Katarzyny Pisarskiej, co dodaje osobistego wymiaru jego życiu oraz osiągnięciom.
Życiorys
Marek L. Kowalski to wybitny lekarz, którego kariera zawodowa jest bogata i pełna osiągnięć. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie rozpoczął swoją edukację. Tytuł lekarza uzyskał w 1977 roku, a następnie kontynuował swoją naukę, zdobywając stopień doktora nauk medycznych w 1982 roku. W 1990 roku uzyskał habilitację, a w 1996 roku tytuł profesora, wszystkie na Akademii Medycznej w Łodzi.
W latach 1985-1988 przebywał na zagranicznych stypendiach, w tym stypendium w klinice prof. Barry’ego Kaya w Londynie oraz stypendium International Fogerty Fellow w National Institutes of Health w Bethesda w USA pod kierownictwem prof. Michaela Kalinera. Te doświadczenia miały kluczowe znaczenie dla jego dalszej kariery badawczej i klinicznej.
Kowalski był uznawanym specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, alergologii oraz immunologii klinicznej. Jego główne zainteresowania badawcze obejmowały patogenezę, diagnostykę i leczenie chorób alergicznych oraz astmy oskrzelowej, a także problematykę nadwrażliwości na niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest autorem i współautorem ponad 300 publikacji, które przyczyniły się do postępu w tych dziedzinach nauki.
Poza pracą zawodową, Kowalski miał także pasję do historii polskiej demokracji szlacheckiej. Był założycielem i prezesem Fundacji „Aurea Democratia”, co podkreśla jego zaangażowanie w popularyzację tego tematu.
Dzięki swoim osiągnięciom i wpływowi na medycynę, pozostanie w pamięci jako osoba pełna pasji i oddania dla nauki. Zmarł i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Inowłodzu, co stanowi jego ostatnie miejsce spoczynku.
Działalność naukowa
Marek L. Kowalski przez wiele lat intensywnie angażował się w działalność naukową oraz zawodową w dziedzinie alergologii. W 2001 roku pełnił funkcję krajowego konsultanta ds. alergologii, a następnie, w latach 2003-2006, był prezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Od 2000 do 2009 roku działał jako członek zarządu oraz skarbnik European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI).
Jego kompetencje i osiągnięcia zostały również docenione na arenie międzynarodowej. W latach 2008-2012 zasiadał w Board of Directors World Allergy Organization (WAO) oraz przewodniczył WAO Communication Council i World Allergy Week Steering Committee. Kowalski brał także udział w pracach wielu międzynarodowych rad ekspertów, takich jak ARIA, EPOS czy GA2LEN.
Organizatorem i prezydentem XXVIII Kongresu EAACI, który odbył się w Warszawie w 2009 roku, był Kowalski. Wydarzenie to zgromadziło imponującą liczbę ponad 6200 lekarzy z 101 krajów na całym świecie, co świadczy o jego wpływie na rozwój alergologii.
W latach 2002-2010 pełnił rolę Associate Editor europejskiego czasopisma „Allergy”, a ostatnio był redaktorem sekcji w „Current Allergy and Asthma Reports” (USA). Dodatkowo, założył i redagował czasopismo „Alergia, Astma, Immunologia” w Łodzi oraz zasiadał w radach naukowych licznych czasopism, zarówno polskich, jak i międzynarodowych.
W swoim dorobku naukowym Kowalski brał udział jako partner w czterech projektach badawczych realizowanych w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej (Predicta, Medall, Fast, iFAAM). Działał także jako koordynator projektu „Healthy Ageing Research Center” w latach 2013-2016 oraz był ambasadorem ECARF w Polsce.
Wśród doktorów, których wypromował, znajdują się znane postacie, takie jak: Rafał Pawliczak (1999), Maciej Borowiec (2002), Joanna Makowska (2005), Anna Lewandowska-Polak (2006) oraz Maciej Chałubiński (2008).
Nagrody i wyróżnienia
Marek L. Kowalski jest osobą o bogatym dorobku, który został doceniony licznymi odznaczeniami. Wśród jego wyróżnień można wymienić Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany w 2009 roku, a także Medal Komisji Edukacji Narodowej, który otrzymał w 2010 roku. Do jego osiągnięć należy również Medal Gloria Medicinae zdobyty w 2005 roku oraz Medal Purkinjego, który został mu przyznany w Czechach.
Oprócz wyróżnień, Kowalski był członkiem honorowym wielu towarzystw naukowych skupiających specjalistów z zakresu alergologii i immunologii. W tym gronie znajdują się organizacje z Niemiec, Czech, Litwy oraz Amerykańskie Towarzystwo Alergologii, Astmy i Immunologii (AAAAI), w którym zyskał status International Distinguished Fellow.
Jest również uznawany za założyciela oraz wiceprezesa Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne, co pokazuje jego zaangażowanie w pomoc pacjentom z tymi schorzeniami.
Przypisy
- PiotrP. Dolata PiotrP., Zmarł prof. Marek L. Kowalski [online], Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 23.06.2021 r. [dostęp 16.10.2024 r.]
- Marek L. Kowalski, Łódź, 01.07.2021 r. - kondolencje [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 25.07.2022 r.]
- MatheusM. Graziano MatheusM., EAACI mourns the loss of Marek Kowalski [online], www.eaaci.org, 06.2021 r. [dostęp 24.06.2021 r.]
- Prof. dr hab. Marek Leszek Kowalski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 12.10.2019 r.]
- KIRA. immunologia.umed.pl. Strona Kliniki Immunologii, Reumatologii i Alergii.
- Biografia w portalu lekarzy alergologów. alergologia.org.
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 09.04.2009 r. o nadaniu orderów i odznaczenia (M.P. z 2009 r. nr 39, poz. 614).
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Henryk Stępień | Karol Benni | Marceli Landsberg | Leon Andrejew | Jadwiga Szustrowa | Henryk Karoń | Eufemiusz HermanOceń: Marek L. Kowalski