Jadwiga Szustrowa, znana również jako Szuster ze Strzeleckich, to postać szczególnie ważna w historii medycyny polskiej. Urodziła się 4 marca 1890 roku w Tomaszowie Mazowieckim, a zmarła 14 maja 1961 roku w Łodzi. Była nie tylko wybitną lekarką, ale także aktywną działaczką, która poświęciła swoje życie walce z gruźlicą.
Jej praca miała ogromne znaczenie w kontekście ówczesnych wyzwań zdrowotnych, które dotykały społeczeństwo. Szustrowa z determinacją angażowała się w różnorodne inicjatywy mające na celu zwalczenie tej poważnej choroby, która w tamtych czasach siała spustoszenie wśród wielu ludzi.
Życiorys
Jadwiga Szustrowa urodziła się 4 marca 1890 roku w Tomaszowie Mazowieckim, w rodzinie Strzeleckich, jako córka inżyniera kolejowego Edwarda. Kształciła się w medycynie, początkowo w Krakowie, a następnie w Genewie, gdzie w 1917 uzyskała dyplom lekarza. W latach dwudziestych nostryfikowała swój dyplom na Uniwersytecie Poznańskim, a następnie prowadziła praktykę w Radomsku i Porębie.
W 1923 roku osiedliła się w Łodzi, gdzie jej małżonek, Lucjan, objął stanowisko wicedyrektora Kasy Chorych. Jadwiga brała aktywny udział w organizacji trzech przychodni przeciwgruźliczych, które były dedykowane dzieciom, oraz pełniła rolę lekarki szkolnej. Razem z mężem, byłym inżynierem chemikiem, inicjatorzy powstania sanatorium przeciwgruźliczego dla dzieci w Tuszynku koło Łodzi. Dodatkowo, angażowała się w działalność Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
W 1940 roku, przez działania wojenne, została wysiedlona z rodziną do Piotrkowa Trybunalskiego. W maju 1944 roku, razem z mężem, została aresztowana przez Gestapo i osadzona w obozie Ravensbrück (KL), z którego dzięki działalności Międzynarodowego, Szwedzkiego i Duńskiego Czerwonego Krzyża została wyzwolona w kwietniu 1945 roku. Po zakończeniu wojny powróciła do Łodzi, gdzie kontynuowała działalność medyczną, koncentrując się na walce z gruźlicą.
Była twórczynią Społecznego Komitetu do Walki z Gruźlicą i przez pewien czas pełniła funkcję dyrektora Wojewódzkiej Przychodni Przeciwgruźliczej w Łodzi. W latach 1953-1959 zasiadała na stanowisku prezesa Polskiego Towarzystwa Ftyzjatrycznego, a także była członkiem honorowym tego stowarzyszenia oraz prezesem jego łódzkiego oddziału. Jej działalność była szeroko doceniana, co zaowocowało tym, że stała się członkiem i doradcą Międzynarodowej Unii Przeciwgruźliczej.
Zmarła 14 maja 1961 roku, a jej miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Doły w Łodzi (kwatera VII-1-22). Była żoną Lucjana Szustera, inżyniera chemika, który zmarł w 1944 roku w więzieniu w Radomiu. Wraz z mężem wychowywała troje dzieci: synów Edwarda i Włodzimierza oraz córkę Alinę, która również jest lekarzem z tytułem doktora i jest żoną dr. Janusza Myczkowskiego.
Publikacje
Jadwiga Szustrowa wydała dwa znaczące opracowania, które dotyczą kluczowych kwestii związanych z gruźlicą.
- pomóż walczyć z gruźlicą,
- leczenie gruźlicy lekami przeciwprątkowymi. Wskazówki dla chorych.
Ordery i odznaczenia
Jadwiga Szustrowa była osobą wyróżniającą się w swojej dziedzinie, czego dowodem są liczne nagrody i odznaczenia, jakie zdobyła w trakcie swojej kariery. Wśród nich znajdują się:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 9 lipca 1954 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi, który otrzymała dwukrotnie, w tym 22 lipca 1950 roku,
- Srebrny Krzyż Zasługi, nadany 11 listopada 1936 roku,
- Odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”,
- Honorowa Odznaka Miasta Łodzi.
Upamiętnienie
„W maju 1962 roku miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Jadwidze Szustrowej, która została umiejscowiona na fasadzie willi Meyera przy ulicy Stanisława Moniuszki. W tej willi artystka pracowała od 1949 aż do końca swojego życia.
W 1972 roku, na cześć jej zasług, V Dom Pomocy Społecznej w Łodzi otrzymał imię Jadwigi Szustrowej. To ważne poparcie dla jej pamięci oraz wkładu w lokalną społeczność.
Dodatkowo, jej imię nosi skwer znajdujący się obok Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 imienia Marii Konopnickiej, który mieści się przy ul. bł. Anastazego Pankiewicza 16, będąc miejscem, które również przypomina o jej wyjątkowej osobie.
Przypisy
- Mapy.cz [online], Mapy.cz [dostęp 18.02.2021 r.]
- O towarzystwie. ptchp.org. [dostęp 31.05.2018 r.]
- Jadwiga Szustrowa. cmentarzekomunalne.lodz.systkom.pl. [dostęp 21.03.2018 r.]
- Lucjan Szuster. sejm-wielki.pl. [dostęp 21.03.2018 r.]
- a b c d e f g h i J. Supady. Zasługi profesor Jadwigi Szustrowej dla ftyzjatrii dziecięcej. „Przegląd Pediatryczny”. Tom 39, s. 143–147, 2009.
- a b c d e f g h i Ryszard Poradowski. Jadwiga Szustrowa. „Panaceum”. Tom 11–12 (148), s. 19, 2009.
- Pamięci prof. dr. Jadwigi Szustrowej / Nekrologi. „Dziennik Łódzki”. Nr 114, s. 2, 16.05.1961 r.
- Kondolencje. „Dziennik Łódzki”. Nr 114, s. 2, 16.05.1961 r.
- Obrona praw dziecka. Wielka konferencja związków i instytucji kulturalnych Łodzi, „Głos Poranny” (22), Łódź, 23.01.1936 r., s. 7.
- M.P. z 1936 r. nr 263, poz. 470 „za zasługi na polu pracy zawodowej i społecznej”.
- M.P. z 1950 r. nr 84, poz. 1001 „za zasługi w pracy zawodowej”.
- M.P. z 1954 r. nr 98, poz. 1211 „w 10 rocznicę Polski Ludowej za zasługi w pracy zawodowej w dziedzinie służby zdrowia”.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Henryk Karoń | Eufemiusz Herman | Marek L. Kowalski | Henryk Stępień | Karol Benni | Marceli Landsberg | Leon AndrejewOceń: Jadwiga Szustrowa