UWAGA! Dołącz do nowej grupy Tomaszów Mazowiecki - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim


Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim to ważna instytucja kulturalna, która ma swoje korzenie sięgające roku 1927. Historia muzeum rozpoczęła się z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz zaangażowania takich osobistości jak prof. Tadeusz Seweryn i ks. Kazimierz Olszewski. Początkowo muzeum zlokalizowane było w pomieszczeniach Seminarium Nauczycielskiego, a jego pierwszym kustoszem został właśnie ks. Olszewski.

Niestety, w wyniku II wojny światowej zbiory muzeum uległy zniszczeniu. Po wojnie, w 1947 roku, placówka została reaktywowana pod kierownictwem Jana Piotra Dekowskiego. Na początku zbiory przeniesiono do lokalu przy ul. św. Tekli 3, a później zaadaptowano trzy sale w budynku przy ul. św. Antoniego. W 1950 roku podjęto decyzję o przeniesieniu muzeum do XIX-wiecznego Pałacu Ostrowskich, gdzie rozpoczęto gruntowne prace remontowe, kończące się dopiero w 1968 roku. W 1969 roku otwarto pierwszą stałą wystawę historyczną.

Obecnie muzeum oferuje szereg interesujących wystaw stałych, w tym:

  • wystawę etnograficzną, która przedstawia kulturę i obyczaje ludowe wsi tomaszowskiej, ukazując rok z życia wsi, w tym stroje i narzędzia rolnicze,
  • wystawę archeologiczną, ukazującą obrządki pogrzebowe w dolinie Pilicy od II tysiąclecia p.n.e. po II wiek n.e.,
  • wystawę historyczną, która dokumentuje dzieje Tomaszowa od osady hutniczej z 1788 roku do końca II wojny światowej,
  • wystawę przyrodniczą, przedstawiającą faunę regionu, w tym owady, płazy, gady, ptaki i ssaki,
  • zbiory sztuki, które obejmują zrekonstruowane pomieszczenia pałacowe, wyposażone w meble w stylach second empire, biedermeier oraz wiktoriańskim.

W ciągu roku w muzeum odbywa się około dziesięciu wystaw czasowych, co czyni je miejscem dynamicznym i żywym.

Warto również wspomnieć, że w 1996 roku do zbiorów muzeum dołączono niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz251/3-IV "Rosi", wydobyty z rzeki Pilicy. Pojazd ten należał do 19 Dywizji Pancernej Wehrmachtu.

Muzeum jest dostępne dla zwiedzających przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków, a wstęp na wystawy jest płatny, co jest typowe dla wielu takich instytucji kulturalnych.

Przypisy

  1. Muzeum w Tomaszowie Maz. im. Antoniego hr. Ostrowskiego. www.museo.pl. [dostęp 23.04.2014 r.]

Oceń: Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:11