Bogusław Mec był wybitnym polskim artystą, którego talenty obejmowały wiele dziedzin. Urodził się 21 stycznia 1947 roku w Tomaszowie Mazowieckim, a swoje życie zakończył 11 marca 2012 roku w Zgierzu.
Jako piosenkarz, artysta plastyk i kompozytor, Mec zyskał dużą popularność i uznanie w Polsce, tworząc wyjątkowe kompozycje oraz przyciągając rzesze fanów swoją charyzmą i talentem muzycznym.
Życiorys
Bogusław Mec, znany i utalentowany artysta, uczęszczał do Technikum Mechanicznego w Tomaszowie Mazowieckim. Po ukończeniu tego etapu edukacji, kontynuował naukę na Wydziale Projektowania Ubiorów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie rozwijał swoje pasje artystyczne.
W dorosłe życie wkroczył jako piosenkarz, debiutując w 1969 roku na Łódzkiej Giełdzie Piosenki. Jego występ zagwarantował mu niezwykły sukces, bowiem otrzymał trzy nagrody: główną, publiczności oraz specjalne wyróżnienie od jury. Dwa lata później, za poruszający utwór „Jej portret”, zdobył Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki podczas 10. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 1969–1972, intensywnie występował w łódzkich klubach studenckich, takich jak „77”, „Klub Plastyków” oraz „SPATiF”. Jego charakterystycznym znakiem firmowym był czarny kapelusz oraz długi płaszcz.
W latach 80. Stefka koncertował w takich krajach jak Stany Zjednoczone, ZSRR, Jugosławia, Hiszpania oraz NRD. Jego występy na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Na nieszczęście, od 2001 roku borykał się z poważną chorobą, w postaci białaczki. Choć walczył dzielnie, zmarł 11 marca 2012 roku w szpitalu w Zgierzu. Po ceremonii pożegnalnej, 16 marca 2012 roku, został pochowany na łódzkim cmentarzu komunalnym Doły.
Odznaczenia
Bogusław Mec jest osobą, której osiągnięcia w dziedzinie kultury zostały docenione przez różne instytucje. W roku 1979 przyznano mu odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, co stanowi znaczące wyróżnienie za jego wkład w działalność artystyczną i kulturalną.
Następnie, w 2012 roku, artysta został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, co podkreśla jego znaczącą rolę w polskiej kulturze oraz wieloletnie osiągnięcia w tej dziedzinie.
Upamiętnienie
W styczniu 2013 roku, Rada Miasta Tomaszowa Mazowieckiego podjęła decyzję o uhonorowaniu Bogusława Meca, nadając nazwę jednej z ulic w centrum miasta na jego cześć.
Życie prywatne
Bogusław Mec miał starszą siostrę imieniem Danuta Mec-Wypart, która również odgrywała znaczącą rolę w jego życiu. W życiu osobistym artysty istotne miejsce zajmowała jego żona Maria, z którą dzielił życie oraz wychowywał córkę Luizę.
Dyskografia
Albumy
W bogatej dyskografii Bogusława Meca można znaleźć wiele wydawnictw, które ukazały się na przestrzeni lat. Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się od albumu z 1971 roku pt. To nie był sen, który zapoczątkował jego artystyczną karierę. Kolejne znaczące albumy to Bogusław Mec 2 z 1979 roku, Bogusław Mec 3/4 z 1981 roku oraz Nie biegnij tak, wydany w 1983 roku przez Pronit.
W dalszej kolejności w jego twórczości zauważamy takie pozycje jak: Mały szu z 1987 roku, Jej portret the best of z 1995, Po kolędzie z 1997 oraz Malarz i poeta z 1998 roku. Interesujące są również wydania świąteczne, takie jak Boże Narodzenie z 1998 roku. Jego droga artystyczna w nowym millennium obejmowała równie mocne tytuły, takie jak The best – Jej portret z 2004 roku, Recepta na życie również z tego samego roku, Duety wydany w 2008 roku i Mec Bogusław, The best of z 2010 roku. Ostatnią pozycją w dyskografii jest album Bogusław Mec – Malarz i poeta, wydany w 2013 roku przez 4everMusic.
Single
Oprócz albumów, Bogusław Mec wydał także wiele singli, w tym „Z wielkiej nieśmiałości”, który ujrzał światło dzienne w 1980 roku, na zlecenie wydawcy Tonpress. Do jego najbardziej znanych utworów należy również „Przyjaciele po to są” oraz „Filozof”, który został nagrany we współpracy z Justyną Steczkowską w 2008 roku. Innym interesującym singlem jest „Stare buty van Gogha”, który pojawił się na rynku w 2011 roku, a także projekt współpracy z zespołem Frument Project.
Gościnnie
Artysta ma również na koncie wiele wystąpień gościnnych, które wzbogacają jego twórczość. W 1971 roku wziął udział w „Debiutach Opola 71” (Polskie Nagrania Muza), a pięć lat później zrealizował utwór „Za zdrowie pań”. W 1976 roku także współpracował z Piotrem Figielem przy tworzeniu albumu „Piotr Figiel Music”. Nie możemy zapomnieć o jego współpracy z Anną Jantar w 1979 roku przy tworzeniu albumu „Anna Jantar”. Wśród kolejnych znanych kolaboracji znajdują się również: „Dla ciebie Ewo” z 1981 roku, „Przeboje 40-lecia 3” z 1984 roku oraz album „Jarosław Kukulski i jego przeboje”, wydany w 1986 roku z udziałem Jarosława Kukulskiego. Jego twórczość obejmowała też projekty z 1988 roku, takie jak „Z biegiem lat” oraz „Wieczór kawalerski”. W latach dziewięćdziesiątych współpracował m.in. z Anią Jantar, uczestnicząc w różnych projektach, do których należy „The Best Of Anna Jantar” oraz „Radość najpiękniejszych lat”. Współpraca z artystką nie kończyła się na pierwszych wydaniach – w 2004 roku powstał album „Dyskotekowy bal”, a jego kariera gościnna rozszerzała się o kolejne zlecenia, jak „Gdybyśmy nigdy się nie spotkali” z Anną Marią Jopek w 2006 roku. Bogusław Mec zna się nie tylko na tworzeniu, ale i na tworzeniu niezapomnianych melodii, co potwierdzają także jego udziały w projektach takich jak „Ulubione melodie” i wiele więcej.
Nagrody muzyczne
Artysta Bogusław Mec ma na swoim koncie liczne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a także wiele prestiżowych nagród, które potwierdzają jego talent i wpływ na polską scenę muzyczną. Jego kariera obfituje w sukcesy, które są nieodłączną częścią jego dorobku artystycznego.
Rok | Festiwal | Nagroda |
---|---|---|
1969 | Giełda Piosenki w Łodzi | Najwyższa nagroda festiwalu za piosenkę „Obłąkany kataryniarz” |
1969 | Giełda Piosenki w Łodzi | Nagroda publiczności dla utworu „Obłąkany kataryniarz” |
1969 | Giełda Piosenki w Łodzi | Wyróżnienie jury dla utworu „Obłąkany kataryniarz” |
1971 | Giełda Piosenki w Łodzi | Główna nagroda dla piosenki „To nie był sen” |
1972 | X Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu | Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki za piosenkę „Jej portret” |
1977 | XV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu | Nagroda dla utworu wykonane w duecie z Ewą Dębicką „Mały biały pies” |
1979 | XVII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu | Nagroda za piosenkę „W białej ciszy powiek” |
1980 | Międzynarodowy Festiwal OIRT w Pradze | Grand Prix dla utworu „W białej ciszy powiek” |
Nagrody zdobyte przez Bogusława Meca są wyrazem uznania i jego profesjonalizmu w świecie muzyki. Warto zaznaczyć, że artysta wyróżniał się nie tylko talentem, ale także umiejętnością nawiązywania emocjonalnego kontaktu z publicznością.
Wystawy plastyczne
W ciągu swojej kariery artystycznej, Bogusław Mec brał udział w licznych wystawach, które miały miejsce w różnych zakątkach świata.
- 1990: wystawa prac w Sztokholmie,
- 1991: wystawa prac w Pradze,
- 1992: indywidualne wystawy w Sztokholmie,
- 1992: wystawa w Toronto,
- 1993: wystawa w Aleksandrii w USA.
Filmografia
Filmografia Bogusława Meca obejmuje różnorodne projekty, w których artysta miał okazję zaprezentować swoje umiejętności zarówno w roli wykonawcy piosenek, jak i aktora. W 2008 roku wystąpił w filmie Stary człowiek i pies, który został wyreżyserowany przez Witolda Leszczyńskiego, gdzie zaprezentował swoją interpretację utworu muzycznego. Jego twórczość muzyczna w filmach sięga również 1980 roku, kiedy to wziął udział w produkcji Ukryty w słońcu. Kolejne ważne tytuły z jego dorobku to Dziewczyny takie są z 1979 oraz A jeśli będzie jesień z 1976 roku, gdzie nie tylko zagrał, ale także wykonał piosenkę dla tego obrazu. W 1974 roku w filmie Jej portret również użyczył swojego głosu w wykonaniu piosenki.
Źródło: Filmpolski.pl.
Programy telewizyjne (wybrane)
W dziedzinie programów telewizyjnych, ogólnopolskie stacje miały przyjemność gościć Bogusława Meca w wielu istotnych wydarzeniach. W 1971 roku zrealizowano nagranie telewizyjne zatytułowane „To nie był sen” w TVP. Rok później, w 1972, artysta brał udział w X Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, co stanowiło ważny krok w jego karierze muzycznej.
W 1977 roku wystąpił w programie Bogusław Mec – „Na pozór…”, który był częścią Polskiej Kroniki Filmowej. Następnie, w 1979 roku, jego obecność na XVII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonał utwory: „W białej ciszy powiek” oraz „Z wielkiej nieśmiałości”, z pewnością przyczyniła się do podtrzymania jego popularności.
Artysta zaprezentował się także w programie Niepokonani na antenie TVP1, a jego wspólne wystąpienie z Edytą Górniak w programie „Portret jej” na antenie TVP2 wzbudziło wiele emocji. Dodatkowo, Bogusław Mec był obecny w Wideotece dorosłego człowieka emitowanej na TVP2. W 2012 roku, gościnnie pojawił się w programie „Szansa na sukces” na antenie TVP2, kontynuując tym samym swoją bogatą karierę w telewizji.
Przypisy
- Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 02.07.2020 r.]
- Bogusław Mec będzie miał swoją ulicę [online], Nasz Tomaszów, 25.01.2013 r. [dostęp 07.12.2019 r.]
- Krzysztof Krzak: Jego portret mocno kontrowersyjny (o biografii Bogusława Meca). wiadomosci24.pl, 25.07.2013 r.
- Odszedł Bogusław Mec > Muzyka. [dostęp 17.08.2016 r.]
- a b Bogusław Mec nie żyje (1947–2012). [dostęp 14.03.2012 r.]
- Bogusław Mec nie żyje. wp.pl, 11.03.2012 r. [dostęp 11.03.2012 r.]
- Legenda polskiej piosenki świętuje 65. urodziny. dziennik.pl, 21.01.2012 r.
- Biblioteka Polskiej Piosenki. [dostęp 11.03.2014 r.]
- Various - Dla Ciebie Ewo (Vinyl, LP) at Discogs [online], discogs.com [dostęp 22.11.2017 r.]
- Various - Polskie Super Hity Cz.3 (Cassette) at Discogs [online], discogs.com [dostęp 22.11.2017 r.]
- Various - Przeboje 40-Lecia 3 (Vinyl, LP) at Discogs [online], discogs.com [dostęp 22.11.2017 r.]
- Krzysztof Logan Tomaszewski: strona domowa: Mój najnowszy hit. [dostęp 01.11.2011 r.]
- Spotkanie twórców i artystów polskiej estrady. „Nowiny”. 146, s. 2, 02.07.1979 r.
- Biuletyn Prasowy: XV Festiwal Piosenki Radzieckiej Zielona Góra '79, nr 1, s. 4
- Bogusław Mec - Nie Biegnij Tak (Vinyl, LP, Album) at Discogs [online], discogs.com [dostęp 22.11.2017 r.]
- Various - Jarosław Kukulski I Jego Przeboje (Vinyl, LP) at Discogs [online], discogs.com [dostęp 22.11.2017 r.]
- Wspomnienie Bogusława Meca (archiwalne wywiady). | Polskie Radio NYC
- Various - Za Zdrowie Pań (Vinyl, LP) at Discogs [online], discogs.com [dostęp 22.11.2017 r.]
- Various - Kolędy Z Gwiazdami (CD) at Discogs [online], discogs.com [dostęp 22.11.2017 r.]
- Anna Jantar - Anna Jantar (Vinyl, LP, Album) at Discogs [online], discogs.com [dostęp 22.11.2017 r.]
- Various - Ulubione Melodie (Vinyl, LP) at Discogs [online], discogs.com [dostęp 22.11.2017 r.]
- Various - Debiuty Opola 71 (Vinyl, LP) at Discogs [online], discogs.com [dostęp 22.11.2017 r.]
- Bogusław Mec – „Na pozór...” (PKF 15a/77) – YouTube.
- Bogusław Mec – Telewizja Polska SA.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Janusz Wituch | Hubert Ronek | Bronia Baum | Krystyn Piotr Ostrowski | Włodzimierz Malczewski | Bohdana Majda | Stefania Tuwimowa | Agnieszka Matysiak | Jarosław Chrabąszcz | Izabela Kuna | Zdzisław Ruszkowski | Janina Jasińska | Tadeusz Chmielewski (reżyser) | Joanna Trzepiecińska | Marek Andrzej Michalak | Anna Sobolewska (aktorka) | Agata Malesińska | Katarzyna Łaska | Jennings Tofel | Henryk SteinmanOceń: Bogusław Mec