Jerzy Burzyński


Jerzy Adam Burzyński, urodzony 16 grudnia 1922 roku w Nagórzycach, odszedł 16 września 2006 roku w Ząbkach. Był wybitnym polskim entomologiem, a jego osiągnięcia w tej dziedzinie zostały docenione na całym świecie.

Dr. hab. Burzyński pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy, który wpłynął na rozwój entomologii w Polsce i nie tylko.

Życiorys

W 1951 roku, Jerzy Burzyński ukończył studia magisterskie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, uzyskując tytuł magistra. Jego dalsze osiągnięcia akademickie wskazują na dynamiczny rozwój kariery naukowej, gdyż w 1962 roku obronił doktorat, a w 1973 roku przedstawił pracę habilitacyjną, co zaowocowało uzyskaniem tytułu docenta. Rok później, został profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Badawczym Leśnictwa, a w 1984 roku awansował na profesora zwyczajnego.

Jego praca badawcza była niezwykle istotna dla polskiego leśnictwa. Od 1974 do 1990 roku był odpowiedzialny za koordynację badań w zakresie ochrony lasu w Polsce, co miało kluczowe znaczenie dla rozwoju tej dziedziny. Od 1975 do 1989 roku pełnił rolę koordynatora krajowego w ramach RWPG, angażując się w badania dotyczące „Biologicznych metod ochrony lasu”. Dodatkowo, w 1975 roku zyskał uznanie jako ekspert FAO na pięcioletnią kadencję, a następnie, od 1979 do 1989 roku, był ekspertem w programie UNESCO „Ekosystemy leśne”.

Jerzy Burzyński prowadził pionierskie badania nad dynamiką populacji owadów oraz analizował możliwości sterowania siłami oporu środowiska w ramach metod biologicznych. Skupił się na opracowaniu kluczowych foliofagów sosny oraz czynników wpływających na opór środowiska. Jego zainteresowania obejmowały również „metodę ogniskowo-kompleksową” w biologicznej ochronie lasu i eksploatację feromonów jako narzędzia do prognozowania i zwalczania szkodników leśnych.

Dorobek naukowy Burzyńskiego to imponujące 220 publikacji, w tym współautorstwo książek oraz opracowań słownikowych i encyklopedycznych.

Jerzy Burzyński znalazł swoje miejsce spoczynku na cmentarzu parafialnym w Ząbkach, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej nauce i leśnictwie.

Członkostwo

Jerzy Burzyński jest członkiem licznych prestiżowych organizacji, które zajmują się badaniami i ochroną lasów.

  • II Sekcja International Union of Forest Research Organizations (IUFRO) zajmująca się „Ochroną lasu”,
  • prezydium Komitetu Nauk Leśnych Polskiej Akademii Nauk,
  • Komitet Ochrony Roślin Polskiej Akademii Nauk.

Odznaczenia i wyróżnienia

Jerzy Burzyński to postać o bogatym dorobku, czego dowodem są liczne odznaczenia i wyróżnienia, które otrzymał na przestrzeni swojej kariery.

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1990),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1978),
  • Złoty Krzyż Zasługi (1972),
  • Odznaka „Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego” (1977),
  • Złota Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” (1990),
  • Zespołowa Nagroda Państwowa II-st (1989),
  • Nagroda Naukowa WNRiL PAN (1977),
  • Złota Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa (1980),
  • Złota Odznaka Honorowa Polskiego Towarzystwa Leśnego (1986).

Te wszystkie odznaczenia odzwierciedlają jego znaczący wkład w rozwój leśnictwa oraz ochrony środowiska w Polsce.

Przypisy

  1. miejsce pochówku, nekropole.info
  2. M. Bunalski, J. J. Lipa, J. Nowacki. Almanach Entomologów Polskich XX wieku. „Wiadomości Entomologiczne”. 20, suplement, 2001 r. Polskie Towarzystwo Entomologiczne

Oceń: Jerzy Burzyński

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:14