Ludwik Maurycy Landau


Ludwik Maurycy Landau to postać, którą warto bliżej poznać. Urodził się 31 maja 1902 roku w Tomaszowie Mazowieckim, a jego życie zakończyło się tragicznie po 29 lutego 1944 roku w Warszawie.

Był on wybitnym ekonomistą oraz statystykiem, który w okresie II Rzeczypospolitej angażował się w badania naukowe dotyczące stosunków społecznych w Polsce.

Życiorys

Ludwik Maurycy Landau pochodził z rodziny inteligenckiej. Po zakończeniu edukacji na poziomie gimnazjalnym zdecydował się na studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W swych pierwszych latach kariery zawodowej podjął pracę w Głównym Urzędzie Statystycznym oraz w Instytucie Badań Koniunktur Gospodarczych i Cen w Warszawie. Wszedł w specyfikę badań ekonomicznych i społecznych, a w latach 1929–1939 skoncentrował się na tworzeniu metod podziału dochodu narodowego według klas społecznych.

Landau interesował się zagadnieniami związanymi z strukturą społeczno-gospodarczą Polski oraz metodologie badań statystycznych. W 1933 roku przeniósł się do Instytutu Gospodarstwa Społecznego, gdzie kontynuował prace naukowe, kładąc nacisk na statystykę, ekonomię oraz analizę warunków materialnych życia społeczeństwa, jak i problematyki dochodu narodowego.

Jednakże, na koniec 1936 roku, potencjalnie kontrowersyjny komunikat dotyczący sytuacji gospodarczej, wydany przez Instytut, wywołał negatywne reakcje, co doprowadziło do przeniesienia Landau w stan nieczynny, a później do jego zwolnienia po pół roku. Po tym wydarzeniu powrócił do pracy w Głównym Urzędzie Statystycznym, gdzie zajmował się Statystyką Społeczną do momentu wybuchu II wojny światowej.

Po rozpoczęciu niemieckiej okupacji w 1939 roku, Landau kontynuował swoją działalność w konspiracyjnym Instytucie Gospodarstwa Społecznego. W tym okresie wspólnie z innymi działaczami opracował program gospodarczy Polskiej Partii Socjalistycznej. Oprócz tego współpracował z Biurem Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej, gdzie sporządzał cykliczne analizy dotyczące gospodarczego stanu Polski i Niemiec.

W czasie okupacji niemieckiej stworzył wartościowe źródło wiedzy o realiach wojny, pisząc Kronikę lat wojny i okupacji (tom 1–3, Warszawa 1962–1963). W latach 1940–1942 działał w konspiracji jako redaktor pisma „Kronika Okupacji”, które wydawane było przez WRN (Wolność, Równość, Niepodległość, organizację podziemną PPS).

Niestety, 29 lutego 1944 roku, Landau został aresztowany przez Gestapo w Warszawie, a prawdopodobnie zamordowany niedługo potem. Jego los podzieliła również rodzina; następnego dnia aresztowano jego żonę i córkę, które niestety, w tragiczny sposób, zmarły; córka z powodu trucizny, natomiast żona została zastrzelona na posterunku policji.

Wybrane prace

Oto wybrane prace Ludwika Maurycego Landau, które odzwierciedlają jego wkład w rozwój zagadnień ekonomicznych w Polsce:

  • Płace w Polsce w związku z rozwojem gospodarczym (1933),
  • Dochody z pracy najemnej w 1929 (1934),
  • Bezrobocie i stopa życiowa ludności dzielnic robotniczych Warszawy (1936),
  • Młodzież sięga po pracę (1938) – współautorzy H. Kołodziejski, K. Korniłowicz, E. Strzelecki,
  • Bezrobocie wśród chłopów (1939) – współautorzy J. Pański, E. Strzelecki,
  • W sprawie problematyki obliczeń dochodu społecznego (1930) – artykuł w periodyku naukowym Ekonomista,
  • Szacunek dochodu społecznego w r. 1929 (1934),
  • Dochód społeczny w r. 1933 i podstawy badań periodycznych nad zmianami dochodu (1935).

Przypisy

  1. Landau Ludwik Maurycy, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 03.10.2023 r.]
  2. LudwikL. Landau LudwikL., Wybór pism, TadeuszT. Szturm’de’Sztrem, WitoldW. Kula, MichałM. Kalecki (red.), Warszawa 1957 r., Słowo wstępne, s. V.
  3. LudwikL. Landau LudwikL., Dochody z pracy najemnej w r. 1929, wyd. 1934. [online], polona.pl [dostęp 19.07.2018 r.]
  4. M.P. z 1932 r. nr 259, poz. 297 „za zasługi w służbie państwowej”.
  5. 29 lutego 1944 Landau został aresztowany przez Gestapo i prawdopodobnie niedługo potem zamordowany, dokładna data śmierci nie jest jednak znana.

Oceń: Ludwik Maurycy Landau

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:21