Artur Zagajewski to uznawany polski kompozytor oraz teoretyk muzyki, który urodził się w 1978 roku w Tomaszowie Mazowieckim.
Jego twórczość oraz wiedza teoretyczna mają istotne znaczenie w polskiej muzyce współczesnej.
Życiorys
W 2005 roku Artur Zagajewski ukończył specjalizację w zakresie teorii muzyki, gdzie jego wykładowcą był Bronisław Kazimierz Przybylski. Trzy lata później obronił pracę magisterską z zakresu kompozycji na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie był pod opieką wybitnych nauczycieli. Jego edukacja nie ograniczała się tylko do ścisłej teorii – studiował także muzykę elektroniczną pod okiem Krzysztofa Knittla.
W 2012 roku, po wielu latach zaangażowania w muzykę, obronił pracę doktorską w dziedzinie kompozycji, której promotorem był znany kompozytor Zygmunt Krauze. Jego wiedza była również rozwijana na różnych kursach, w tym przez Marka Chołoniewskiego z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Grażynę Pstrokońską-Nawratil z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
W swoich badaniach Artur Zagajewski koncentruje się na muzyce rockowej; jego praca magisterska została całkowicie poświęcona znakomitej grupie Pink Floyd. Wyniki jego badań są prezentowane podczas wykładów w ramach Warsztatów Muzyki Rozrywkowej oraz publikowane w różnych czasopismach, takich jak „Glissando” oraz „Operomania”. Dzięki swoim osiągnięciom stał się uznaną postacią w świecie muzyki.
Obecnie Zagajewski pełni funkcję adiunkta na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie przekazuje swoją wiedzę studentom, ucząc przedmiotów teoretycznych w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi. Ponadto jest aktywnym członkiem Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, a także Związku Kompozytorów Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.
Nagrody i wyróżnienia
Artur Zagajewski, wybitny kompozytor, zdobył szereg prestiżowych nagród i wyróżnień w swojej karierze. W 2006 roku został uhonorowany przez Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „850 Jahre Cottbus – Musikalische Bilder einer Stadt”. Te wyróżnienie podkreśla jego talent i twórcze osiągnięcia.
W kolejnych latach, w 2007 i 2009, zdobył II nagrodę w Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, co jeszcze raz zaznaczyło jego obecność na muzycznej scenie. Również w 2009 roku otrzymał I nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Grażyny Bacewicz w Łodzi, co stanowiło istotny krok w jego karierze.
W 2010 roku został odznaczony prestiżową statuetką Łódzkie EUREKA, co stanowi kolejny dowód na jego talent i uznanie w środowisku kompozytorów.
W 2017 roku, jego utwór „brut”, zainspirowany fascynacją architekturą brutalistyczną i Le Corbusierem, zdobył główną nagrodę podczas 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Palermo. To osiągnięcie podkreśla jego oryginalność i wyjątkowe podejście do sztuki kompozytorskiej.
Twórczość
Artur Zagajewski czerpie inspiracje z energii punk rocka, jednocześnie prowadząc fascynujące poszukiwania sonorystyczne. W swoich kompozycjach wykorzystuje różnorodne instrumenty, w tym wyjątkowe narzędzia wykonane z rur PCV. W utworze zatytułowanym Nature Morte z 2013 roku, zastosował aż 24 sztuki tych instrumentów, co podkreśla jego innowacyjne podejście do tworzenia muzyki.
W swoich projektach artysta miał przyjemność współpracować z wybitnym wiolonczelistą, Dominikiem Połońskim, co wzbogaciło jego twórczość o nowe doświadczenia i techniki muzyczne.
Wybrane utwory
Na podstawie oficjalnych materiałów dotyczących twórczości Artura Zagajewskiego, można wskazać wiele interesujących kompozycji, które ilustrują jego artystyczną drogę oraz różnorodność zastosowanych form.
- TR13 na akordeon i taśmę (2005/2014),
- Secession Club na saksofon altowy i taśmę (2005),
- Lichtspiele in der Oberkirche na akordeon i orkiestrę smyczkową (2006),
- Re-cykl I–IV (…a jej duszę poszarpaną…) na głos żeński i taśmę (2007),
- See me na taśmę (2007),
- Fuzz G.B. na taśmę i wideo (2008),
- Birds na 2 akordeony/2 fortepiany i taśmę (2009),
- Liście/Leaves na flet, obój, klarnet, trąbkę, perkusję, harfę, fortepian, altówkę, wiolonczelę i taśmę (2009),
- unhum na orkiestrę (2009),
- Orgadronum na chór kameralny (2009),
- Song of Nature na głos żeński i fortepian (2010),
- Stabat Mater na 4 grupy chóralne i 17 instrumentów (2012),
- EC 14 na 4 tuby PCV (2012),
- Nature Morte na 24 tuby PCV (2013),
- Solid na skrzypce/wiolonczelę i marimbę (2014),
- brut na wiolonczelę solo, klawesyn, 6 skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i kontrabas (2014),
- blokhaus C na obiekty dźwiękowe (10 wykonawców) (2015),
- Drzeworyty/Woodcuts na klarnet basowy, perkusję, gitarę elektryczną, fortepian, wiolonczelę, kontrabas i taśmę (2015),
- circulatio na akordeon, akordeon ćwierćtonowy i orkiestrę (2015),
- Staloocy na 2 głosy punk-rockowe, akordeon ćwierćtonowy, perkusję, gitarę elektryczną, fortepian/syntezator i komputer (2016),
- Opera about Poland na klarnet, perkusję, gitarę elektryczną, syntezator, akordeon ćwierćtonowy, skrzypce i wiolonczelę (2016),
- Modulor na akordeon ćwierćtonowy i kontrabasy/4 wiolonczele (2017),
- Marsz na chór i orkiestrę (2017),
- Święty Boże, Święty Mocny na głos męski i orkiestrę kameralną (2018).
Przypisy
- Filip Lech: Artur Zagajewski wygrał 64. Trybunę Kompozytorów w Palermo. 20.05.2017 r. [dostęp 12.01.2020 r.]
- Utwór "brut" A.Zagajewskiego wygrał 64. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów w Palermo. Polskie Radio, 20.05.2017 r. [dostęp 12.01.2020 r.]
- a b Jan Topolski: MUZYKA 2.1: Artur Zagajewski. Dwutygodnik.com, 09.2013 r. [dostęp 12.01.2020 r.]
- a b c d e f g Artur Zagajewski. culture.pl. [dostęp 12.01.2020 r.]
- a b c d e f g dr hab. Artur ZAGAJEWSKI, prof. AM. [w:] Akademia Muzyczna w Łodzi. Pedagodzy [online]. [dostęp 12.01.2020 r.]
- Artur Zagajewski. O eksperymentach i concept albumach, czyli wspomnienie o Pink Floyd. „Glissando”. 5/2005. Fundacja Pro Musica Viva. ISSN 1733-4098. [dostęp 12.01.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Henryk Steinman | Jennings Tofel | Katarzyna Łaska | Agata Malesińska | Anna Sobolewska (aktorka) | Marek Andrzej Michalak | Joanna Trzepiecińska | Tadeusz Chmielewski (reżyser) | Janina Jasińska | Zdzisław Ruszkowski | Ber Warzager | Artur Malewski | Izrael Aljuhe Orenbach | Ewa Bloom-Kwiatkowska | Artur Chyb | Andrzej Stembarth Sawicki | Cezary Pazura | Elżbieta Czaplińska-Mrozek | Ignacy Hirszfang | Sławomir GrabowskiOceń: Artur Zagajewski